آرایشی و بهداشتی و نکات زیبایی و سلامتی

الف- قرصهای ترکیبی تک مرحله ای :

معمولاً در یک دوره 21 روزه که از روز پنجم قاعدگی آغاز می شود تجویز می گردد در فاصله 1 تا 5 روز پس از پایان یافتن قرص قاعدگی ماهانه با خونروی کمتر از معمول شروع می گردد معمولاً حدود یک هفته پس از پایان یافتن قرص خوردن قرص برای دوره جدید آغاز می شود با استفاده از این قرصها طول دوره ماهانه در حدود 28 روز است.

از آنجایی که خانمها با مصرف قرصهای ضد آبستنی تخمک گذاری نمی کنند پس قاعدگی حقیقی ندارند بلکه « خونروی قطع دارو » در آنان رخ می دهد که قاعدگی کاذب بوده و در اثر قطع دارو پیش آمده است مخاط رحم در اثر هورمونهای موجود در قرص تراکم یافته کلفت می شود و وقتی دارو قطع می گردد مخاط رحم محرک شیمیایی خود را از دست داده و خونروی شروع می شود قاعدگی ناشی از قطع قرص از نظر زمان معمولاً کوتاه تر مقدار خونروی در آن کمتر و عاری از دردهای قاعدگی طبیعی است.

بهتر است قرص را هر روز در ساعت معین مثلاً بعد از شام یا قبل از خواب خورد زیرا علاوه بر اینکه فراموش نمی شود سطح هورمون را نیز در خون در حد ثابتی نگه می دارد با توجه به اینکه بسته های قرص معمولاً محتوی 21 عدد قرص حاوی هورمون هستند که خوردن ان سه هفته طول می کشد بنابراین اگر مثلاً قرص در روز چهارشنبه شروع شود روزی که آخرین قرص از بسته خورده می شود نیز روز چهارشنبه خواهد بود و چون بین دو بسته قرص معمولاً یک هفته فاصله است زمان شروع و ختم بسته بعدی نیز احتمالاً چهارشنبه خواهد بود در برخی بسته های رقص برای روزهایی که زن نباید قرص هورمون بخورد قرصهای غیر هورمونی مثلاً قرصهای محتوی آهن یا ویتامین اضافه می کنند که در رفع کم خونیها مؤثر است.

در صورتی که خوردن قرص در یک شب فراموش شود باید به محض متوجه شدن یک عدد قرص خورده شود و قرص بعدی در موقع خودش مصرف گردد اگر خانمی دو شب متوالی قرص را فراموش کند باید به محض متوجه شدن دو قرص را با هم بخورد و شب بعد هم از دو قرص استفاده کند و بهتر است برای ان ماه از یک وسیله جلوگیری از حاملگی دیگر نیز استفاده شود اگر سه شب متوالی خوردن قرص فراموش شود در آن ماه باید خوردن قرص را کنار گذاشته و از یک وسیله جلوگیری از حاملگی دیگر استفاده کرده و خوردن قرص را به دوره بعد که از روز پنجم قاعدگی خواهد بود موکول نمود خانمی که تا این حد ممکن است خوردن قرص را فراموش کند شاید اصولاً استفاده از قرص برایش روش مناسبی نباشد.

پس از ختم قرصهای در صورتی که قاعدگی شروع شود دوباره از روز پنجم قاعدگی خوردن قرصها را باید شروع نمود ولی چنانچه تا 7 روز بعد از اتمام قرصها قاعدگی ظاهر نشود بدون توجه با آن خوردن قرصها را مانند دوره قبل بایستی ادامه داد در صورتی که قاعدگی برای 2 تا 3 ماه اتفاق نیفتد باید به پزشک مراجعه کرد زیرا ممکن است آبستنی رخ داده باشد.

در صورتی که هنگام خوردن قرصهای بین دو قاعدگی لکه بینی مشاهده شود احتمالاً سطح هورمون در بدن کافی نبوده لذا برای جلوگیری روزهایی که لکه بینی ادامه دارد بهتر است روزی دو عدد قرص خورده شود چنانچه خونریزی زیاد بوده و شبیه قاعدگی باشد باید قرصها را قطع نمود و دوباره از روز پنجم همان خونریزی مصرف قرصها را شروع نمود.

در صورتی که خانمی بخواهد به دلایلی از جمله مسافرت زیارت و دوره ماه عسل قاعدگی خود را به تأخیر اندازد می توان در زمان پایان 21 روز مصرف قرص را به تعداد روزهای مورد نظر ادامه داده و در ان ایام قاعدگی نداشته باشد.

خانمهایی که هیچ نوع عارضه و ناراحتی در موقع خوردن قرص حس نکنند می توانند سالها به خوردن قرص ادامه دهند اما عده ای از متخصصین معتقدند که هر 2-3 سال برای مدت سه ماه باید استفاده از قرص را قطع کرد تا به هیپوفیز و تخمدانها اجازه داده شود عمل طبیعی خود را انجام دهند و برای چند ماه تخمک گذاری انجام شود.

زنانی که از قرص جلوگیری از حاملگی استفاده می کنند به علت تغییرات متابولیسم بدن به ویتامینها به خصوص ویتامین B6 و سایر ویتامینهای گروه B و ویتامین C نیاز بیشتری دارند.به همین دلیل در بعضی کشورها قرصهای محتوی ویتامینهای گروه B و C مخصوص خانمهایی که از قرص جلوگیری از حاملگی استفاده می نمایند ساخته شده است گرچه با رعایت رژیم غذایی مناسب نیز این نیاز کاملاً بر طرف می گردد.

ب) قرصهای سه مرحله ای :

اولین قرص را از روز اول سیکل ماهانه شروع کرده و روزانه یک قرص در ساعت مشخص مصرف می شود. مهم ترین نکته رعایت ترتیب مصرف قرص بر اساس رنگ آن و جهت گذاری پشت بسته قرص می باشد پس از اتمام 21 عدد قرص 7 روز استراحت کرده و بسته بعدی از روز هشتم بدون توجه به زمان شروع قاعدگی آغاز می گردد.

در صورت فراموش کردن یک قرص اگر در مدت کمتر از 12 ساعت به خاطر آید مصرف می شود و اگر بیش از 12 ساعت گذشته باشد قرص فراموش شده را دور انداخته و بقیه قرصها در موعد خود مصرف می شوند و تا پایان بسته قرص از یک روش جلوگیری دیگر نیز استفاده می گردد.

ج ) قرصهای پروژسترونی تنها :

قرصهای مینی پیل در بسته های 28 تایی می باشد که مصرف آنها از اولین روز سیکل ماهانه آغاز می گردد هر قرص باید سر ساعت مشخصی خورده شود پس از اتمام یک بسته بدون وقفه بسته جدید قرص شروع گردیده و بین بسته های قرص فاصله ای گذاشته نمی شود.

اگر خانمی خوردن قرصها را تا کمتر از 3 ساعت از موعد همیشگی فراموش کرد ولی در همین زمان کوتاه به یاد آورد باید قرص فراموش شده را بخورد و قرص بعدی در زمان همیشگی خود مصرف شود ولی اگر خوردن قرصها برای بش از 3 ساعت از زمان مصرف همیشگی فراموش شد باز در همان لحظه یاد آوری قرص فراموش شده خورده شود و قرص بعد نیز در زمان خودش مصرف شود به علاوه تا دو روز از نزدیکی خودداری و یا از کاندوم استفاده نماید اگر مصرف 2 قرص یا بیشتر فراموش شود باید به محض به یاد آوردن قرصهای فراموش شده یکجا مصرف شود و مصرف بقیه قرصها ادامه یابد و تا یک هفته از یک روش دیگر پیشگیری همزمان استفاده شود اگر در طی 4-6 هفته پس از فراموشی نیز خونریزی قاعدگی ایجاد نشد یک تست حاملگی باید انجام شود ضمناً برای خانمهایی که می خواهند نوزاد را با شیر خود تغذیه نمایند مصرف این قرصها به دلیل تأثیرات مثبتی که روی شیردهی دارند و همراه کردن شیردهی با این قرصها به خوبی می تواند فرد را از حاملگی محافظت نماید معمولاً 6 هفته پس از زایمان شروع می گردد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط ادمیرال | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ

سفره عقد خنچه 

گروه آشپزی

درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه
توری استیل
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
شهریور ۱۳۹۴
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
آرشيو
آرشیو موضوعی
آرایش
ناخن
نویسندگان
ادمیرال
زیبایی
پیوندها
Google
توری
پشم شیشه - پشم سنگ
فروشگاه ایران
آشپزی
زیبایی
الک آزمایشگاهی
کاروان دل
آموزش سفره عقد
ابزار صنعتی
توری استیل
میوه آرایی
سفره عقد خنچه
ابزار ایران
پشم سنگ ایران
رابیتس ایران
پشم شیشه ایران
توری حصاری فنس
چسب ایران
الکترود ایران
بازار ابزار
ساعت های قدیمی
توری مهندسی
رابیتس ایران
الکترود جوشکاری
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM