آرایشی و بهداشتی و نکات زیبایی و سلامتی

از بین بردن موهای بدن در هر قسمتی از آن و به هر روشی که صورت گیرد را اپیلاسیون گویند. که بیشتر در بین خانم‌ها رایج می‌باشد که انواع مختلفی برای آن از قبیل لیزری، کرم و اسپری‌های موبَر، استفاده از چسب خاص (مومک) و ... را می‌توان نام برد.

لیزر مو یا اپیلاسیون لیزری مو روشی است که با استفاده از انواع خاصی از اشعة لیزر موهای ضخیم منطقة موردنظر را کم می‌کنند. با استفاده از این روش، دیگر به اقدامات گوناگون موزدایی نظیر تراشیدن، موم انداختن، اصلاح با ماشین، بند و الکترولیز نیازی نخواهد بود. نکتة بسیار مهم در مورد اپیلاسیون لیزری آن است که هدف کاهش محسوس موهای ضخیم منطقه‌است و نه از بین رفتن کامل و دائمی همة موهای آن. بنابراین با این روش، رشد موها موقتاً کاهش می‌یابد و نه مادام‌العمر.

افراد مناسب برای اپیلاسیون لیزری

هرچه فرد موهای ضخیم‌تر و پررنگ‌تر در زمینة پوست سفید و روشنی داشته باشد، برای اپیلاسیون لیزری مناسب‌تر خواهد بود. در افرادی که پوست تیره و برنزه دارند یا اینکه به‌ویژه در دو ماه اخیر برنزه شده‌اند، احتمال وقوع عوارض اپیلاسیون لیزری نظیر سوختگی، تاول و تغییرات رنگ پوست در آنها بیشتر است. از نظر خصوصیات ظاهری مو نیز، هرچه موی زائد ضخیم‌تر و تیره‌تر باشد، انهدام آن بهتر انجام می‌شود. همچنین موهای سفید، خاکستری، بلوند و قرمزرنگ به لیزردرمانی واکنش کمتری نشان می‌دهند است. احساس درد احساس ایجادشده حین اپیلاسیون لیزری را به برخورد یک رشتة کشی یا لاستیکی کشیده‌شده به پوست تشبیه می‌کنند. البته ندرتاً درد و سوزش شدید هم در برخی افراد گزارش شده‌است. فواصل مراجعه و تعداد جلسات متخصصان برای اپیلاسیون لیزری در منطقة صورت فواصل چهار تا شش هفته‌ای (یک ماه و کمی بیشتر) و برای مناطق تنه و اندام، فواصل هشت‌هفته‌ای (دو ماه و کمی بیشتر) درنظر گرفته‌اند. برای رسیدن به حداقل نتایج مطلوب در اپیلاسیون لیزری، سه جلسه لیزردرمانی با فواصل ذکرشده ضروری است. به‌طور متوسط انجام هشت جلسه توصیه می‌شود. بعد از انجام دادن هر جلسه لیزر، بخشی از موها ممکن است برای همیشه از بین بروند و بخشی هم روشن، کوتاه، ظریف و نازک شوند و رشدشان کند شود. گروهی هم ممکن است به همان شکل اولیه باقی بمانند. تخمین زده شده‌است که یک جلسه لیزردرمانی ۱۰ تا ۴۰ درصد موها را کاهش می‌دهد و سه جلسه درمان ۳۰ تا ۷۰ درصد. پس از گذشت یک سال از انجام کامل اپیلاسیون لیزری، معمولاً هر شش ماه یک‌بار (سالی دومرتبه) به تکرار لیزردرمانی در مناطق قبلی نیاز است.

ریزش موهای لیزرشده

معمولاً موهای لیزرشده یک تا دو هفته بعد از درمان می‌ریزند. بنابراین نباید انتظار داشت که موها در چند روز اول یا بلافاصله پس از رفتن به منزل بیفتند. به‌علاوه، متعاقب لیزردرمانی، ساقة مو از ریشة آن جدا می‌شود و به طرف سطح پوست حرکت می‌کند با این وضعیت، تصور می‌شود رشد مو با وجود انجام لیزر ادامه دارد، درحالی‌که این موها رشد ندارند و فقط افتادن آنها به تأخیر افتاده‌است.

توصیه‌های لازم

ـ پیش از اپیلاسیون لیزری. داوطلبان باید از حدود چهار تا شش هفته قبل، از انجام دادن هرگونه اقدامی که منجر به کندن موها از ریشه شود، نظیر استفاده از موم، الکترولیز یا بند انداختن، خودداری کنند. در مورد افرادی که پوست تیره دارند، استفاده از کرم ضدآفتاب بر روی نواحی در معرض نور که قرار است تحت درمان قرار گیرند توصیه می‌شود. همچنین استفاده از کرم‌های روشن‌کنندة پوست، قبل از اقدام به لیزر، خطر تغییررنگ پوست پس از اپیلاسیون لیزری را کاهش می‌دهد. موهای ناحیة مورد نظر برای اپیلاسیون لیزری را باید یک تا دو روز قبل از اقدام با تیغ کوتاه کرد یا با کرم‌های موبر زدود. ـ هنگام اپیلاسیون لیزری. منطقة مورد نظر باید تمیز و عاری از هرگونه مواد آرایشی باشد. در صورت لزوم می‌توان، یک ساعت قبل از اپیلاسیون، از کرم‌های بی‌حس‌کنندة موضعی استفاده کرد. ـ پس از اپیلاسیون لیزری. استفاده از کمپرس کیسة یخ، پس از اپیلاسیون لیزری، باعث کاهش درد، سوزش و تورم پس از آن می‌شود. همچنین استفاده از کرم‌های ضدالتهاب بسیار قوی در پایان کار و انواع ضعیف‌تر آن در دو تا سه روز اول پس از درمان توصیه می‌شود. از روز اول بعد از اپیلاسیون لیزری، می‌توان از لوازم آرایشی استفاده کرد، مگر آنکه تاول یا دلمه در محل ایجاد شده باشد. توصیه می‌شود که از وارد آوردن هرگونه صدمه نظیر خراشیدن یا کندن نواحی مورد نظر خودداری شود. این مناطق را می‌توان روزی دو بار به‌آرامی با آب و صابون شست‌وشو داد.

عوارض احتمالی

۱. درد ـ از بین بردن موها با لیزر کاملاً بدون درد نیست. بیشتر بیماران حین لیزردرمانی و پس از آن دچار درد می‌شوند. برای جلوگیری از درد و سوزش پوستی، می‌توان از بی‌حس‌کننده‌های موضعی استفاده کرد. ۲. قرمزی دور موها و تورم ـ در همة داوطلبانی که انرژی مناسب و کافی را دریافت می‌کنند مشاهده می‌شود. این قرمزی و تورم معمولاً چند دقیقه، چند ساعت و در بعضی‌ها چند روز ادامه می‌یابد. ۳. سوختگی و تاول ـ لیزردرمانی در برخی افراد، ازجمله افراد با پوست‌های تیره و برنزه، موجب سوختگی و تاول می‌شود. ۴. عود تبخال ـ معمولاً با استفاده از قرص‌های پیشگیری‌کننده، یک تا دو روز قبل از لیزردرمانی، می‌توان از عود عفونت تبخالی، به‌ویژه در نواحی دور لب و خط مایو جلوگیری کرد. ۵. عفونت ـ اگرچه احتمال اضافه شدن عفونت میکروبی به منطقه بسیار کم است، در صورت صدمه به پوست، ممکن است رخ بدهد. ۶. تغییرات رنگ پوست ـ با انتخاب بیمار مناسب و نوع لیزر مناسب، می‌توان از کم‌رنگ یا پررنگ شدن پوست جلوگیری کرد. این تغییرات در بیمارانی که پوست تیره دارند یا، با فاصلة کمی قبل از لیزردرمانی، به مدتِ طولانی در معرض نور آفتاب بوده‌اند و برنزه شده‌اند شایع‌تر است و همین‌طور در کسانی که، متعاقب انجام لیزر، از ضدآفتاب‌ها استفاده نکرده‌اند. خوشبختانه تغییرات ایجادشده در رنگ پوست معمولاً موقتی و برگشت‌پذیر است. اپیلاسیون لیزری رشد موها را موقتاً کاهش می‌دهد. موهای لیزرشده یک تا دو هفته پس از درمان می‌ریزند. کمپرس یخ، پس از اپیلاسیون لیزری، التهاب و درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد. از بین بردن موها با لیزر کاملاً بدون درد نیست. احتمال ایجاد عوارضی نظیر تاول، سوختگی و تغییر رنگ در لیزردرمانیِ پوست‌های تیره بیشتر است. هرچه موی زائد ضخیم‌تر و تیره‌رنگ‌تر باشد، انهدام آن با لیزر بهتر انجام می‌شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط ادمیرال | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ

سفره عقد خنچه 

گروه آشپزی

درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه
توری استیل
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
شهریور ۱۳۹۴
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
آرشيو
آرشیو موضوعی
آرایش
ناخن
نویسندگان
ادمیرال
زیبایی
پیوندها
Google
توری
پشم شیشه - پشم سنگ
فروشگاه ایران
آشپزی
زیبایی
الک آزمایشگاهی
کاروان دل
آموزش سفره عقد
ابزار صنعتی
توری استیل
میوه آرایی
سفره عقد خنچه
ابزار ایران
پشم سنگ ایران
رابیتس ایران
پشم شیشه ایران
توری حصاری فنس
چسب ایران
الکترود ایران
بازار ابزار
ساعت های قدیمی
توری مهندسی
رابیتس ایران
الکترود جوشکاری
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM